dcs:cap_w_wykonaniu_ai

Combat Air Patrol w wykonaniu AI

Przydzielenie zadania Combat Air Patrol, a więc patrolu pewnego rejonu przestrzeni powietrznej niestety nie jest dość intuicyjne w edytorze misji. Po pierwsze, nie wolno używać akcji CAP (typ misji może być CAP, natomiast trzeba usunąć akcję „CAP-a” z pierwszego waypointu grupy). Jeżeli zostawimy ustawienia domyślne grupa będzie ignorować wszystkie waypointy i od razu rzuci się na najbliższego przeciwnika - nawet jeżeli będzie oddalony o 150 mil i w zupełnie innym kierunku niż miejsce patrolu.

Jak dobrze ustawiać CAP w wokonaniu samolotów AI (bez użycia skryptów) możecie zobaczyć tutaj: https://youtu.be/2KcXbE5Ek1s

Do poprawnego patrolowania obszaru należy używać akcji Start Enroute Task → Search Then Engage (a najlepiej: Search Then Engage in Zone, tak by dobrze pokryć cały patrolowany obszar) odpowiednio ustawiając odległość, przy której grupa rozpocznie przechwycenie (ustawiając albo parametr Engangement Distance albo odpowiednio dobierając promień strefy patrolu).

Jeżeli chcemy, by patrol był wykonywany między dwoma waypointami możemy dodać do pierwszego z tych waypointów zadanie Perform Task → Orbit, ustawiając parametry racetracka. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, by zadanie orbit było na liście poniżej zadań Search Then Engange. Jeżeli Orbit będzie pierwszy to grupa zignoruje rozkazy przechwytywania i będzie jedynie pasywnie kręcić się między waypointami.

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że po ostatnich aktualizacjach logiki AI samoloty nie są już „wszechwiedzące”. Jeżeli obiekt nie jest w polu widzenia ich radarów (np. cel jest dużo niżej albo za plecami grupy patrolującej) to nie zostanie on wykryty i przechwycony. Jeżeli chcemy mieć pewność, że patrol będzie skuteczny i agresywny dobrze wspomóc go albo naziemną stacją EW albo samolotem AWACS.

  • dcs/cap_w_wykonaniu_ai.txt
  • ostatnio zmienione: 2020-06-24 08:35
  • przez Avantar